İşte o kamp

Bookmark and Share

Haber No : 161
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Vejetaryen farelerin kampı

Cüneyt Özdemir

Beni en çok dehşete düşüren, binbaşının kamptaki sarmaşıklarla kaplanmış tel örgülerden birinin üzerinde gördüğümüz bir kedi büyüklüğündeki fareyi tanımlaması oluyor. "Merak etmeyin et yemez, vejetaryen, muz faresi" diyor. Kafesin üzerinde duran dev fareye korkuyla bakıyorum.

İŞTE yıllardır konuşulan Guantanamo, işte buranın bugüne kadar gördüğüm en en en sert cezaevi. Bir ABD'li asker anlatıyor: "El Kaide'nin en tehlikelileri ve en önemlileri burada. İster bizle işbirliği yapsın isterse yapmasın..."

KAMP X-RAY

Hani şu diz çökmüş turuncular içindeki ilk görüntülerin çekildiği kamp... Kampın etrafı sarmaşıklar ve büyük otlarla kaplı. İçeri giriyoruz ve binbaşının refakatinde gezmeye başlıyoruz. Binbaşının mekanı bize gezdirirken çizdiği iyimser (!) tabloyu şaşkınlıkla izliyoruz. Mesela normal şartlarda 40 dereceyi bulan ve etrafında hiçbir şey bulunmayan tel örgülü kafesleri havadar olarak tanımlıyor. Oysa kamptaki ilk açlık grevi bu kafeslerde tutulan tutuklulardan birinin kafasına güneşten korunmak için sardığı bir örtünün bir tutuklu tarafından zorla çıkartılması ile başlamış, üç hafta sürmüştü. Oysa tek problem o günlerde namaz kılmak değildi. Beni en çok dehşete düşüren ise kamptaki sarmaşıklarla kaplanmış tel örgülerden birinin üzerinde gördüğümüz bir kedi büyüklüğündeki fareyi tanımlaması oluyor. "Merak etmeyin et yemez, vejetaryen, muz faresi" diyor. Kafesin üzerinde duran dev fareye korkuyla bakıyorum. Ürkerek geri çekiliyoruz.

TALİBAN KUVVETLERİ

Biraz ileride otoparka satılık tekneler çekilmiş, arkasında dev bir alışveriş merkezi var. İçeri giriyoruz. Hediyelik eşya dükkanında ne satıldığını merak ediyorum. Ama bu sefer içeride çekim yapmamıza izin yok. Yine de askıda asılı tişörtlerden biri dikkatimi çekiyor. Tişörtün arkasında iki gözetleme kulesi var. Üzerlerinde Guantanamo Taliban kuvvetleri yazıyor. Altında "Karayipler'in 5 yıldızlı yerleşim merkezi" yazıyor.

7 KAPI AŞILIYOR

Delta Kampı'na yedi kapı aşılıp giriliyor. Bir kapı kapanmadan diğer kapı açılmıyor. ABD ile her türlü ilişkiyi reddedenlerin bulunduğu 2. Kamp yan yana dizilmiş uzun konteynırlara benziyor. İki tarafta 2 metreye 3 metre 50'şer oda. Bir hayvan kafesini andırıyor. Ya da bizim cezaevi şartlarımızda tel duvarlarla çevrilmiş bir hücre de diyebiliriz.

Ortadaki koridorun tepesinden birkaç klima çıkışı görülüyor. "Burayı boşalttık çünkü denize yakın olduğu için çok hırpalandı ve yeniden onarmamız gerekiyor" diyor bir yetkili. Bizim gezdiğimiz konteynırdaki hücrelerin hepsi boş. Bu haliyle terk edilmiş 2. Dünya Savaşı'ndan kalma bir esir kampını andırıyor.

Kedi gibi

Kampın sarmaşıklarla kaplanmış tel örgülerinin üzerindeki o dev fareyi görünce, aklıma diz çöktürülmüş, başı kukuletalı, turuncu elbiseli o fotoğraflar geliyor. Belleğimize kazınan o fotoğraflar... Biraz önce yaşadığım korkuyu hatırlayıp, irkiliyorum.

Asker yemeği

Üsteki ilk yemeğimizi yiyoruz. Tatsız tuzsuz pilav yanında tuhaf bir tavuk. "Neden acaba dünyanın her yerinde asker yemekleri bu kadar özensizdir?" sorusu var kafamda.

Bakmayın çekmeyin

4. Kamp'ın içine girdiğimizde, ilk tutuklularla karşılıyoruz. Girişin hemen aşağısında birkaç Afgan, ayaklarını altına toplamış bize bakıyorlar. Yanımızdaki asker uyarıyor: "Sağ taraftakileri çekmeyin onlar görüntülenmek istemiyorlar." Çekmiyoruz. Etraftaki konteynırlar bir tel örgü ile bu avludan ayrılmış. Gardiyan askerler avlunun iç tarafında, tutuklular tel örgünün konteynır tarafında bulunuyor. Sansürcümüz "Cenevre Konvansiyonu"na göre tutukluların yüzlerinin çekilmesinin yasak olduğunu söylüyor. Oysa biliyoruz ki Guantanamo ile ilgili dünyanın dikkatini çeken en önemli noktalardan bir tanesi buradaki tutukluların Cenevre Konvansiyonu'na göre muamele görmemeleri. Kampın etrafındaki konteynırların içinde dolaşanlara baktığınızda, kendinizi Afganistan'da büyükçe bir evin avlusunda hissedebilirsiniz. Kimi zaman bize doğru bakıyorlar ama hiçbiri bizimle konuşmaya yeltenmiyor. Kuleyi çekmek yasak. Adamları boydan çekmek yasak. Yüzlerinin görülmesi yasak. Yetkililerin kimlik kartlarının gözükmesi yasak. Tutuklularla konuşmak yasak.

Küba'daki tek McDonald's

Üssün içinde McDonald's restoranının bayrağı ile ABD bayrağı yan yana dalgalanıyor. Bu McDonald's aynı zamanda Küba Adası'ndaki tek McDonald's unvanını taşıyor.

30 intihar girişimi oldu ama kurtardık

Doktor, ayda 200 kişinin fizik tedaviye geldiğini söylüyor ki 500 kişi ile kıyaslandığında hayli yüksek bir rakam. Her ay en az 100 röntgen çekildiğini belirtiyor. Ardından daha dramatik vakaları soruyorum. "Ya intihar girişimleri?" "Bugüne kadar 30 intihar girişimi oldu ve hepsini kurtardık" diyor.

Yarın CNN TÜRK'te

CNN Türk'te yayınlanan 5N1K programının yapımcısı Cüneyt Özdemir, ABD'nin terör şüphelilerini de tuttuğu Küba'daki üssü "Dünyanın Cehennemi" Guantanamo'ya girdi. Burada görevli ABD askerleri ile konuştu, koğuşlara ve hücrelere girdi. Özdemir, "Guantanamo'da tutulanlar kimi zaman bize doğru bakıyorlar ama hiçbiri bizimle konuşmaya yeltenmiyor" dedi ve ekledi: "Burada çalışmak çok zor." Havalandırma kafesleri, yemekleri, El-Kaide militanı olduğu iddia edilen tutuklularıyla, muz yiyen fareleriyle Guantanamo, 21 Şubat Salı akşamı 5N1K'da.

YARIN: MANCHESTER BELGESİ

2/20/2006 9:44:39 PM - 2004 defa görüntülendi.
YORUMLAR

Yorum Formu

Ad Soyad 
E-Posta
Yorumunuz:  
Kalan karakter:
  • Yorumunuz incelendikten sonra kurallara uygunsa yayınlanacaktır
  • Bütün alanların doldurulması zorunludur
EN ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANAN HABERLER
Hızlı Arama
Araç İlanları

2004 MODEL FULL ALFA ROMEO
ARACIM FULL ORJINAL. METALIK O...
19,350.00 TL

HYUNDAİ ACCENT 1.6 DOCH MOTOR +LPG SÜPER
2006 MODEL.BEYAZ OLARAK ALINMI...
14,500.00 TL

Tempra SX 1,6
Araç bakımı yapılmış sadece so...
7,500.00 TL

kuba 125cc 2007 Model SATLIK
2007 model kuba motor satlık a...
1,000.00 TL

citroen C4
aracımız modelinn en fuludur...
22,000.00 TL

full+full 407
orjinal servis bakımlı trige...
32,000.00 TL

kusursuz passat
3 parça lokal boyalı orjinal...
35,500.00 TL

<< Önceki | Sonraki >>

+ Tüm Araç İlanları

Emlak İlanları

acilen satılık bu fiyat kaçmaz
zemin + ikinci kat güney doğu ...
90,000.00 TL

SATILIK LÜKS DAİRE
YERDEN YÜKSEK DEMİR KORKULUKLU...
105,000.00 TL

ÇARŞI İÇİ KİRALIK İŞYERİ
ÇARŞI İÇİNDE 100 M2 BODRUM-100...
30,000.00 TL

MERKEZDE KİRALIK LÜKS DAİRE
3+1 LÜKS DAİRE...
550.00 TL

SAHİLE YAKIN SATILIK MÜSTAKİL EV
443 M2 ARSA İÇİNDE 90 M2 2+1 D...
90,000.00 TL

KİRALIK EV EŞYALI
KİRALIK ...
800.00 TL

KİRALIK DAİRE
apartman dairesi....
600.00 TL

SAHİBİNDEN SATILIK
05065531332...
82,000.00 TL

SAHİBİNDEN SATILIK
ACİLEN SATLIK...
82,000.00 TL

KİRALIK DAİRE
LÜKS DAİRE...
550.00 TL

bahçeli lüx müstakil ev
bahçe içinde lüx müstakil evdi...
200,000.00 TL

<< Önceki | Sonraki >>

+ Tüm Emlak İlanları

HAFTANIN VİDEOSU
Gazete1. Sayfaları
TarihteBugün
BunlarıBiliyormusunuz?
Doğum gününüzü en az 9 milyon kişiyle paylaşıyorsunuz.
Her türlü görüş,öneri,istek,haber,duyuru,reklam,internet sitesi v.b konular için lütfen aracılığıyla bizimle iletişime geçiniz.
Sitemize gönderilen materyallerin (resim, yazı, ses ve video görüntüleri) tamamından siteye ekleyen şahıs sorumludur, dolayısı ile Dortyolum.Com hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.
© 2006 - 2018 Dortyolum.Com - DÖRTYOL / HATAY
OKP